Дух України в натхненному втіленні Кирила Стеценка

Кирило Стеценко-молодший, онук славного українського композитора, нещодавно здійснив у Дрогобичі кілька мистецько-патріотичних акцій. Скрипаль, композитор, музикант широкого засягу, К. Стеценко відомий Україні та за її межами своєю багатоманітною, цілеспрямованою діяльністю у сфері національної музичної культури. Його виступи у нашому місті є частиною фестивалю «Демократичний тиждень», що відбувається в Україні. На початку в залі нашого музичного коледжу, у жвавій, невимушеній манері відбулася цікава, змістовна зустріч музиканта з педагогами і студентами, її відкрив кандидат мистецтвознавства, директор коледжу Юрій Чумак і представив нашого гостя. Кирило Стеценко-молодший у своїй розгорненій бесіді не забув розказати про свої попередні відвідини Дрогобича: перший його приїзд до нас відбувся в минулі роки на запрошення диригента, професора ДДПУ ім. І.Франка Степана Стельмащука; потім мистець похвалив Дрогобич, його славну історію, мистецькі заклади, як «кузню» відомих діячів сучасної музичної культури. Бесіда проходила в живій атмосфері – цьому сприяли як вміння К. Стеценка, нинішнього професора кількох мистецьких вишів Києва, «тримати» аудиторію в увазі, так і обшир інформації з царини теперішнього стану України та її багатющої мистецької спадщини. Автор поділився своїми планами й найновішими здобутками. Новий проєкт «Дух України» передбачає виступи скрипаля у храмах України (Вінниця, Фастів, Хмельницький, в майбутньому – Андріївська церква, Успенський собор у Києві) та за її межами. В цілому «Дух України» – благодійна авторська презентація, метою якої є підтримка ЗСУ за сприяння Фонду Миколи Лисенка.

Для присутніх у коледжі цікавими були думки про роль музики в суспільстві, специфіку її впливу на слухачів у різних, не лише мистецьких обставинах: концертне виконання у філармонії впливає на сприйняття музики цілковито інакше, ніж у церкві чи, наприклад, на якійсь розважальній акції. Очевидно, що такі просвітницькі поради досвідченого музиканта можуть стати у пригоді нинішнім та майбутнім учасникам культурного процесу.

Кирило Стеценко досить детально зупинився на змісті своєї унікальної акції – виконанні авторської програми у Катедральному соборі Пресвятої Трійці – сольна програма незвичних музичних творів у віртуозному виконанні скрипаля! Як композитор, аранжувальник, «перекладач» музичних творів минулих епох української та зарубіжної музики, К. Стеценко підкреслив значення власне питомої, української спадщини, яка нерідко маловідома або мало виконується в сучасному глобалізованому світі, а має бути «духом, що тіло рве до бою!». Уточнивши склад слухацької аудиторії – хормейстери, скрипалі тощо, - музикант, що досконало володіє тонкощами гри на скрипці (син Вадима Стеценка, професор класу скрипки Київської консерваторії), наголошував, зрозуміло, на важливості розуміння музикантом ролі своєї гри з врахуванням психіки – душі того, кому вона адресована. Не зайвими були спогади К. Стеценка, як музиканта широкого профілю, про його участь в молодіжних гуртах, фестивалях: славетна «Червона рута», «Еней» (70-ті роки), співпраця з Тарасом Петриненком. Історію України, втілену в музиці, він доповнив своєю участю та спілкуванням свого часу з постатями: Іваном Миколайчуком (музику до його фільму «Вавилон ХХ» створив саме Кирило), композитором Михайлом Степаненком (його транскрипції музики Д. Бортнянського скрипаль успішно використовує в своїх програмах).

У Катедральному соборі Пресвятої Трійці Кирило Стеценко переконливо, талановито виконав повну програму, в якій знайшлося місце для українського – в історичному розрізі – «Три українські танці ХVI-XVIII ст.», «Дума освічена» з «вкрапленнями» Гімну України «Ще не вмерла Україна», «Оди радості» Л. Бетговена та спогад про українську співачку «Колискова для Квітки». Віртуозне виконання програми завершилося прем’єрою духовного гімну автора «Серце Бога» під керівництвом автора, композитора-скрипаля: співали всі присутні в храмі.

Володимир Грабовський,
викладач ДМФК ім. В.Барвінського

Accessibility menu
Contrast settings
Rozmiar czcionki
Letter spacing
Line height
Obrazki
Font
Reset the settings