КОЛИСКА УКРАЇНСЬКИХ ЗІРОК

КОЛИСКА УКРАЇНСЬКИХ ЗІРОК


1 вересня 2020року мистецька громадськість Дрогобиччини відзначатиме 75-ту річницю від заснування Дрогобицького музичного коледжу.

Дрогобицький музичний коледж імені Василя Барвінського має славні мистецькі й освітні традиції, сформовані плеядою галицьких педагогів, які передавали та продовжують передавати творчо обдарованому юнацтву секрети мистецького ремесла, прищеплюючи ідеали духовності.

«Музичний шлях, хоч часто буває всипаний квітами-ружами, проте й рожі мають колючки, які не раз ранять руки до крови. І тільки той є правдивим музикантом, хто любить це мистецтво і, незважаючи на невдачі, не полишає його». Цей натхненний вислів належить видатному галицькому композиторові Василю Барвінському, ім’я якого присвоїли навчальному закладу в 1995 році. А перших своїх студентів музичне училище зустріло ще в 1945-му.

У різні періоди його очолювали Олексій Рябоконь, Емма Поліванова, Анатолій Мішньов. Особливу ж роль для становлення закладу мала діяльність директорів Романа Гітліна, Романа Пукаса та Миколи Ластовецького, котрий очолював училище понад тридцять років.

Комунальний заклад Львівської обласної ради «Дрогобицький музичний коледж імені Василя Барвінського» підпорядковується Департаменту з питань культури, національностей та релігій Львівської ОДА та є вищим навчальним закладом І-го рівня акредитації, який готує молодших спеціалістів із напряму «Культура і мистецтво» за спеціальністю «Музичне мистецтво» та спеціалізаціями «Фортепіано», «Оркестрові струнні інструменти», «Оркестрові духові та ударні інструменти», «Народні інструменти», «Хорове диригування», «Теорія музики», «Спів».

Гордістю навчального закладу є школа педагогічної практики під орудою Оксани Терлецької-Фиштик, що одночасно слугує і лабораторією для напрацювання студентами педагогічних навиків, і готує майбутніх абітурієнтів.

Сьогодні в коледжі здобувають освіту майже 300 студентів денної форми навчання, понад сто студентів-заочників і ще майже 130 учнів школи педагогічної практики. У складі ж педагогічного колективу – понад 150 викладачів і концертмейстерів, серед яких є і фахівці з багаторічним досвідом викладання, і перспективна молодь.

Дрогобицький музичний коледж імені Василя Барвінського окрім денної має і заочну форму навчання. На стаціонарі студенти оволодівають професією за рахунок коштів обласного бюджету, а навчання заочників відбувається також за кошти фізичних і юридичних осіб. Термін навчання – чотири роки. Отримуючи двомовні дипломи, випускники закладу мають підстави продовжувати освіту та працювати за кордоном. Студенти стаціонару отримують ще й свідоцтво про повну загальну середню освіту.

Опанувавши мистецький фах і розвинувши свої музичні обдарування в коледжі, талановита молодь згодом вливається в творчі колективи народних домів, шкіл і дитячих садків, органів місцевого самоврядування в галузі культури… Тож, навчально-виховна діяльність закладу є вагомим чинником формування цивілізованого простору на теренах України.

Наразі славні традиції навчального закладу продовжує розвивати та примножувати молоде покоління викладачів. Буквально кожний відділ коледжу пишається і своїми педагогами-корифеями, і своїми випускниками, котрі яскравими зірками сяють на мистецькій та освітній ниві. У стінах закладу склалися також професійні династії.

За свою понад сімдесятилітню історію Дрогобицьке музичне училище імені Василя Барвінського підготувало майже вісім тисяч(!) музикантів і солістів, учителів музичних шкіл і викладачів училищ, академій, консерваторій. Імена багатьох випускників закладу відомі за межами Батьківщини.

Насамперед, це – лауреат Національної премії імені Тараса Шевченка, заслужений діяч мистецтв України, засновник і керівник муніципального камерного хору «Київ» Микола Гобдич, доктори мистецтвознавства, професори Національної музичної академії імені Петра Чайковського Ольга Бенч, Володимир Качмарчик, Богдан Сюта – лауреат премії імені Миколи Лисенка, народні артисти України, заслужені діячі мистецтв України, генеральний директор Національного заслуженого академічного народного хору України імені Григорія Верьовки Зеновій Корінець, генеральний директор – художній керівник Національної заслуженої капели бандуристів України імені Григорія Майбороди Юрій Курач, головний диригент Одеського національного та Харківського театру опери та балету Ярема Скибінський.

Серед випускників і заслужені діячі мистецтв України: лауреат премії імені Миколи Лисенка, генеральний директор Львівської обласної філармонії Володимир Сивохіп, професори Ярослав Горбаль і Василь Федоришин, диригент Академічної хорової капели України імені Левка Ревуцького Володимир Курач, заслужені артисти України – диригенти Львівського національного театру опери та балету імені Соломії Крушельницької та симфонічного оркестру Львівської обласної філармонії Мирон Юсипович та Юрій Бервецький, концертмейстер Національного академічного театру опери та балету України імені Тараса Шевченка Світлана Орлюк, директор дирекції програм Львівської обласної державної телерадіокомпанії Петро Остапишин, диригент Львівської Національної опери Ірина Стасишин, головний диригент Львівського обласного академічного музично-драматичного театру імені Юрія Дрогобича Микола Михаць, художній керівник капели бандуристів «Карпати» Ярослав Мелех, а також видатні музиканти Сергій Орел, Наталія Панчишин, Володимир Сухін, Людмила Жилкіна, Богдан Гуран професори Львівської національної музичної академії імені Миколи Лисенка Ольга Катрич та Тетяна Молчанова.

В різних країнах світу дрогобицьку музичну «школу» гідно презентують: професор Мирослава Кисилевич-Тейлор у США, керівник капели бандуристів Андрій Дмитрович у Канаді, солісти симфонічних оркестрів Юрій Паньків у Португалії та Ярослав Долішній в Іспанії, солісти опери Григорій Смолій у Франції, Руслана Міняйлюк у Чехії, Галина Гаванчак в Австрії, Іван Кіт та Володимир Паньків у Польщі.

Зазначимо, що саме Дрогобицьке музичне училище закінчували заслужені працівники культури України – Юрій Корчинський і Надія Кос, засновник ансамблю A cappella Leopolis та Фестивалю давньої музики у Львові Роман Стельмащук, екс-міністр культури України Михайло Кулиняк та заступник міністра Олесь Журавчак. Перелік яскравих випускників музичного коледжу можна продовжувати…

Навчальний заклад розміщено в історичній будівлі в центральній частині Дрогобича. Тут створено всі умови для комфортного навчання та гармонійного розвитку музично обдарованої молоді. У головному корпусі – майже шістдесят аудиторій для індивідуальних і групових занять, малий і великий концертні зали, бібліотека з великим фондом наукової, музичної літератури та нот, комп’ютерний клас, лабораторія звукозапису та великий спортивний зал.

Аудиторії для індивідуальних занять – невеликі, зручні для роботи студентів із викладачем і концертмейстером. Кабінети обладнані музичними інструментами, де студенти мають можливість додатково займатися, відшліфовуючи свої навички. Майже всі приміщення відремонтовано й оснащено відповідно до вимог. Працює автономна котельня. В гуртожитку створено гарні умови для постійного проживання сорока п’яти осіб. Є їдальня.

Розповідь про Дрогобицький музичний коледж була б не повною, якщо не згадати про кімнату-музей Василя Барвінського, яким опікується викладач Любов Щурик. Тут зберігаються унікальні матеріали та експонати, пов’язані з життям і творчістю видатного українського композитора з Галичини. Частину зрілих і довершених його творів було цинічно знищено за сталінізму. Після повернення композитора з таборів ішлося не стільки про створення ним нових творів, скільки про відтворення втраченого. Так, більшу частину матеріалів – оригіналів і копій нот, що нині зберігаються в музеї, передав син одного з учнів композитора – Роман Савицький зі США. А родина іншого учня з Москви – ноти солоспіву «Місяцю князю» з особистою посвятою Василя Барвінського, датованою 1962-им. Є також копії листів композитора до батьків та його учениці – Галини Грабець.

Василь Барвінський у листі до Остапа Лисенка зізнавався: де знаходяться його твори, і що з них залишилось, а що пропало – йому не відомо. І далі: «Багато зникло з моєї пам’яті безповоротно, та дещо осталось. Ось так всі мої думки зведені туди, щоб віднайти все те, що збереглось з моєї творчості… по людях, у співачок та інших виконавців. Привіз я з собою дещо написане в важких умовах, без інструменту…».

Науковці з Дрогобиччини, насамперед Микола Ластовецький, Володимир Грабовський і Людомир Філоненко, значну увагу продовжують приділяти вивченню творчої спадщини митця, видаючи віднайдені твори. А творчі колективи та виконавці краю, зокрема й студенти, активно пропагують музику Василя Барвінського.

Від 2016 року, за результатами прямих виборів, музичний коледж очолює кандидат мистецтвознавства, лауреат міжнародних і всеукраїнських конкурсів Юрій Чумак. Особливий наголос у діяльності мистецького колективу робиться на промоції різнопланових можливостей і творчого потенціалу навчального закладу. Такими прикладами є вдалі виступи студентського хору на фестивалях в Польщі (м. Сосновець, м. Тарнув) навесні 2017-го та 2018-го . Виступати дрогобицьким співакам довелось у великих костелах перед поважною аудиторією. Дрогобичанам польська публіка аплодувала стоячи!.. Також у 2019-му році цей колектив став одним з переможців Всеукраїнського конкурсу хорових колективів ім. М. Леонтовича у м. Київ. Днями реалізується проект «Українського культурного фонду» Хоровий фестиваль у м. Сєвєродонецьк, що передбачає серію концертних та методичних заходів у кількох містах Луганщини і де також братиме участь наш хоровий колектив. Загалом, Хор відділу хорового диригування є одним із кращих студентських колективів в Україні.

Також у травні 2019р. студентський камерний оркестр коледжу «Sinfonietta» гастролював містами України (Тернопіль, Львів, Бережани, Трускавець) і Польщі (Сосновець). Знаковими також стали поїздки творчих колективів коледжу (оркестр народних інструментів та Капела бандуристів) у місто Сєвєродонецьк (грудень 2017-го), де презентувалась народна музика Західної України. У 2018-му році в рамках спільного проекту Львівщини та Луганщини «Змінимо країну разом» було втілено мистецькі заходи об’єднаним симфонічним оркестром Дрогобицького та Сєвєродонецького музичних коледжів. Концерти відбулись у Сєвєродонецьку, Кременній, Дрогобичі і Самборі.

У грудні 2019р. Симфонічний оркестр буде супроводжувати ІІ Міжнародний конкурс вокалістів ім. Мусліма Магомаєва, який відбудеться у Трускавці.

Дрогобицький музичний коледж імені Василя Барвінського має низку яскравих творчих колективів. Це – п’ять оркестрів: симфонічний ( xудожній керівник Сергій Фендак), камерний (Роман Багрій), духових інструментів ( Олег Соляр), народних інструментів – (Юрій Чумак) та баяністів-акордеоністів (Сергій Максимов), а також – капелу бандуристів ( Ореста Пришляк), ансамбль скрипалів (Оксана Максимова), хори відділу хорового диригування (Богдан Бондзяк), відділів фортепіано, співу та теорії музики – (Марія Гірняк), школи педагогічної практики під орудою Лілії Дзиндзюри.

Всі колективи активно беруть участь у культурно-мистецьких заходах не лише Дрогобича, а й інших міст Західного регіону. До знаменних дат, державних і народних свят викладачі спільно зі студентами готують концерти. Фактично, в стінах коледжу діє… справжня молодіжна філармонія – з оркестровою, фортепіанною, скрипковою, духовою та вокальною музикою! Для виступів і концертів найчастіше використовуються зали дрогобицького музично-драматичного театру та Народних домів регіону. І всіма колективами керують талановиті, мистецтвом одержимі фахівці.

Вважаємо, що ми надаємо молоді унікальну професію. Адже на майстерних музикантів в суспільстві є попит за будь-яких обставин! Цей фах був, є і завжди залишатиметься актуальним. Будучи за суттю своєю професійним навчальним закладом, ми готуємо саме практикуючих артистів-виконавців та педагогів для початкових мистецьких навчальних закладів.

Система індивідуального навчання, яка застосовується в мистецьких коледжах, гарантує високу якість знань і вмінь. Скажімо, академічні концерти та заліки студентів є відкритими для слухачів, а приймають їх комісії, у складі яких, як правило, до півтора десятка викладачів. Це забезпечує об’єктивність оцінювання. Студентів стимулює і сама система нарахування стипендій.

Викладачі Дрогобицького музичного коледжу імені Василя Барвінського досить плідно співпрацюють із музичними школами Західного регіону, які, власне, і є основними постачальниками тих абітурієнтів, котрі обирають для навчання саме нас. А кращі випускники коледжу продовжують освіту в академіях та університетах усієї України. Трендом останніх років є вступ наших випускників до кращих навчальних закладів Європи, де вони гідно презентують українське академічне мистецтво. Переконані: освіту, яку ми надаємо молоді, варто вважати стратегічним напрямом культурного розвитку України».

Викликами часу стали для нас впровадження Закону України «Про фахову передвищу освіту» та зміни у проведенні Державної підсумкової атестації, яка відбувається у формі ЗНО. Проте, практика 2017-19років показала, що при ретельній роботі у цих напрямках заклад освіти має всі шанси бути і надалі успішним та знайти своє місце у системі нової реформованої мистецької освіти.

Тож, готуючись до урочистого відзначення ювілею, вважаємо за необхідне згадати тих знакових осіб, які творили та творять історію нашого навчального закладу. На сайті коледжу запроваджується рубрика «Акорд в партитурі Альма-матер: спогади та персоналії», де протягом року будуть розміщуватись спогади про корифеїв-викладачів, історії та мистецькі долі наших випускників.

Запрошуємо до активної співпраці та обговорення!

Accessibility menu
Contrast settings
Rozmiar czcionki
Letter spacing
Line height
Obrazki
Font
Reset the settings