«На межі епох: Барвінський і Лятошинський»
Саме таку назву має мистецький проєкт львівського квінтету «Фенікс» направлений на популяризацію творчості українських композиторів, відродження звучання їхніх музичних полотен як на теренах України, так і за її межами. І під такою назвою з вишуканою програмою квінтет 25 вересня 2024 року відвідав Велику залу Дрогобицького музичного фахового коледжу імені В. Барвінського.
Сам колектив утворився відносно недавно – він об’єднав митців одного духу, а саме Дениса Литвиненка (скрипка), Петра Тітяєва (скрипка), Миколи Гав’юка (віолончель), Анни Бурої (альт) та Віоліну Петриченко (фортепіано).
Творча доля виконавців дуже насичена та різнобарвна. Так, квартет «Фенікс» розпочав свій мистецький шлях близько двох десятиліть тому, об’єднавши випускників Львівської національної музичної академії України імені М. Лисенка. Протягом цих років музиканти подарували слухачам свої інтерпретації шедеврів світової класики та музичних полотен різних альтернативних напрямків, активно гастролюючи, брали участь у фестивалях та конкурсах камерної музики в Україні, Польщі, Румунії, Греції, Італії та Швейцарії та інших країнах.
Натомість, Віоліна Петриченко – визнана артистка, що віддано присвячує себе збереженню та популяризації української культури. Отримавши освіту в Запоріжжі та Києві й переїхавши вдосконалювати майстерність до Німеччини понад 15 років тому, вона вже поза батьківщиною почала виконувати твори українських композиторів та здійснювати їх записи. Особливістю концертних програм Віоліни є те, що вона багато розповідає слухачам про Україну чи не вперше відкриваючи європейській публіці багатовікову історію музичної культури.
Саме зараз, після повномасштабного вторгнення агресора, об’єдналися творчі парадигми талановитих виконавців, результатом якого став Львівський квінтет «Фенікс» з мистецьким проєктом «На межі епох: Барвінський і Лятошинський».
В стінах Дрогобицького фахового музичного коледжу виконувались твори композиторів, чиє життя пройшло в умовах цькування та переслідування, і навіть приниження та заслання, - Василя Барвінського та Бориса Лятошинського. Це були прем’єрні виконання Квінтету для двох скрипок, альта, віолончелі та фортепіано Василя Барвінського та Українського квінтету Бориса Лятошинського.
Звукові барви, що наповнювали залу, заставляли зануритись в історію, відчути вишуканість тонкої барви національного музичного мережива. Фактично, виконавцям вдалось створити картину мистецької України через призму епох, страждань, прагнень та здобутків. Квінтет «Фенікс» тримав увагу слухачів протягом цілого концерту, у залу перехоплювало подих від витончених мелодій, вишуканих фігурацій, неперевершеної ансамблевої гри. Програма та виконання настільки вразили слухачів, що між закінченням та реакцією публіки зависла хвилина мовчання, котра змінилась бурхливими та довготривалими оплесками. Браво виконавцям і творчої наснаги!
Дякуємо нашим захисникам за можливість насолодитись цим заходом!
Оксана Рудавська,
викладач ДМФК імені В.Барвінського