ФЕЄРІЯ ЗВУКІВ, ЗЛИВА ЕМОЦІЙ

Концерт, який відбувся 2 травня ц.р. у великій залі ДМФК ім. В. Барвінського, не залишив байдужими ані слухачів, ані самих виконавців. На сцені панувала її Величність Музика, яку презентував відділ народних інструментів. Концерт мав знаковий меседж, так як був присвячений 80-літтю від дня заснування Дрогобицького музичного училища (сьогодні – Дрогобицький музичний фаховий коледж ім. Василя Барвінського). Адже історія навчального закладу і історія народного відділу тісно переплетені між собою. В першому оголошенні в часописі «Радянське слово» у червні 1945 року вказується про набір на навчання у «клас народних інструментів» (мандоліна, домра, балалайка, баян). Поступово з’явилися класи акордеону, бандури, цимбал, гітари, сопілки.

Історія народного відділу – це такі імена як Валентина Дніпровська, Роман Пукас, Микола Мамайчук, Ернест Мантулєв, Артур Вояджіс, Ярослав Капуціянов, Микола Медвідь, Мирослав Плекан, Віктор Чумак, Анатолій Далекий, Анатолій Петренко, Василь Петрованчук, Олександр Верещинський, Тетяна Кисилевич, Валентина Денисенко, Оксана Пиріг-Калініна. Сьогодні на відділі працюють досвідчені викладачі і молодь, в роботі яких переплітаються академічні засади і новаторське творче мислення: Ореста Пришляк, Надія Сторожук, Василь та Наталія Гамарі, Наталія Цигилик-Чумак, Юрій Чумак, Наталія Цехмейстер, Іван Сирватка, Роман Кабало, Сергій Максимов, Наталія Мазур, Ігор Гордельянов, Павло Кокоєйко, Марія Гев, Оксана Бобечко, Віталій Салій, Валерій Шафета. Окрасою відділу є ціла когорта випускників, які створювали і створюють славу рідній Alma Mater далеко за межами України: Юрій Медведик, Олесь Журавчак, Юліан Корчинський, Ярема Скібінський, Аліна Ільчук, Іван Шміло та інші. (Про всіх них можна отримати інформацію на нашому офіційному сайті).

Концерт став багатобарвним звітом титанічної роботи як викладачів, так і студентів. Після вшанування пам’яті полеглих Героїв, завдяки яким ми можемо творити і звучати, концерт розпочала капела бандуристів – творчий колектив із багаторічною та яскравою історією. Капела бандуристів була створена у січні 1968 року. Спочатку це був ансамбль бандуристів класу викладача Олександра Верещинського. У 1973 – 1980 рр. ансамбль очолювала Ореста Пришляк (клас бандури). 1980 –1995 рр. колектив виступав під керівництвом Ярослава Бондзяка (клас хорового диригування). З 1995 року і до сьогодні із капелою працює Ореста Пришляк – креативний та невтомний керівник. Колектив є активним учасником всіх урочистих імпрез, які проходять в стінах навчального закладу, на теренах Дрогобиччини та за їх межами. Капела бандуристів виступала на сході України (Сіверськодонецьк, Запоріжжя). Її виступом зачаровувалися у містах Польщі. Левову частку репертуарного списку капели бандуристів складають сучасні обробки українських пісень, авторські твори українських композиторів (О. Тищенко, В. Мартинюк, А. Ніжегородова, Дм. Добрий-Вечір). У звучання бандурних тембрів органічно вплітаються скрипка, ударні інструменти, солісти-вокалісти. Родзинкою виступу капели стала театралізація народної пісні «Вийди, вийди, Іванку» (обр. Є Марчук).

Гордістю як відділу, так і нашого музичного коледжу, є оркестр українських народних інструментів, який було створено 1992 року. У свій час колектив очолювали Микола Медвідь, Наталія Мазур, Василь Гамар. У 1998 – 2000 рр. оркестр українських інструментів виступав під орудою заслуженого діяча мистецтв України Миколи Михаця, який провів реорганізацію колективу на зразок Національного академічного оркестру народних інструментів України (НАОНІ). З 2002 року під диригентським началом Юрія Чумака розпочався новий, якісно творчий етап в житті оркестру, який складається із бандур, баянів, струнних інструментів, цимбал, сопілки, кларнета, завдяки чому розширився концертний репертуарний список. Музичним подарунком для слухачів стали твори сучасних українських композиторів, які дали нове прочитання віковічних українських фольклорних джерел («Буковинка» С. Дідок, «Фантазія на гуцульські теми» С. Орел, «Коломийка» О. Журавчака). Сольна партія скрипки у виконанні Лесі Блищак блискуче «виспівала» безмірність української душі.

Феєричною кульмінацією концерту прозвучав виступ оркестру баяністів та акордеоністів під орудою заслуженого артиста естрадного мистецтва України Сергія Максимова – яскравого баяніста, диригента, аранжувальника. Адже кожен репертуарний твір творчого колективу – це майстерний переклад або аранжування Сергія Вікторовича. Талановитий і креативний диригент сміливо вводить в репертуар класичні твори, джазові композиції, попурі на теми відомих естрадних гуртів. Шквал оплесків слухачів викликала імітація Сергієм Максимовим відомої «місячної ходи» Майкла Джексона під час виконання «Michael Jackson hit mix» (Дж. Вінсон).

Окрема сторінка концерту була присвячена пам’яті Віктора Чумака, якому 13 червня цього року виповнилося б 75 років. Віктор Григорович – це невід’ємна частина творчого і навчального життя народного відділу. Віктор Чумак розпочав свою викладацьку діяльність у 1977 році. Незабаром він очолив відділ народних інструментів, яким успішно керував майже 40 років (1978 – 2016 рр.). Віктор Чумак виховав величезну когорту музикантів-виконавців, майбутніх викладачів мистецьких шкіл та вищих навчальних закладів, лауреатів численних Всеукраїнських та міжнародних конкурсів. Серед учнів Віктора Григоровича є продовжувачі його справи на теренах рідної Дрогобиччини: заслужений артист естрадного мистецтва Василь Гамар (який з 2016 року очолює циклову комісію «Народні інструменти»), викладачка класу баяна в ДМФК ім. В. Барвінського Наталія Мазур, кандидат педагогічних наук, професор, завідувач кафедри музично-теоретичних дисциплін та інструментальної підготовки ДДПУ ім. І. Франка Андрій Душний. Віктор Григорович був правдивим батьком для усіх студентів відділу, у кого б вони не навчались.

Поруч з педагогічною діяльністю Віктор Чумак проявив себе як яскравий концертний виконавець. Він виступав як на концертних сценах України, так і в Канаді та США (зокрема, в Штаб-квартирі ООН). Знаковою подією у творчій діяльності Віктора Чумака було створення спільно з Сергієм Максимовим у 1982 році «Прикарпатського дуету баяністів». Дует неодноразово виступав із концертами у містах України, ставав лауреатом найпрестижніших конкурсів та фестивалів. Виступами «Прикарпатського дуету» захоплювалися у Німеччині Польщі, Англії, Австрії, Італії, Канаді, США. У 1990 році вийшла платівка із концертними записами «Прикарпатського дуету», що було свідченням високого визнання митців.

Віктор Григорович був чудовим організатором різноманітних семінарів, фестивалів, конкурсів як в області так і за межами, членом журі. Працював Віктор Чумак і над поповненням педагогічного репертуару для баяністів та акордеоністів. Ним була написані та видані: збірка «Танці і мелодії польські в аранжуванні для двох акордеонів» (у співпраці із Юрієм Чумаком), «Варіації на тему української народної пісні «Ой, при лужку, при лужку», серія навчально-педагогічних збірників «З репертуару Прикарпатського дуету баяністів». Цим нотним та методичним матеріалом послуговуються музиканти України та Європи. Але найбільшої популярності набула обробка лемківської пісні «Кедь ми прийшла карта», яка була написана для участі у фольклорному фестивалі у м. Вінніпег (Канада) для особистого виконання Віктором Чумаком. І символічним моментом концерту стала презентація твору онуком Віктора Григоровича – Віталієм Салієм, лауреатом численних Всеукраїнських та Міжнародних конкурсів, зокрема у Італії, Польщі. Віталій – талановитий продовжувач творчої династії Чумаків. Саме Віктор Григорович дав ази професійного виконавства для Віталія, навчаючи його в школі педагогічної практики та на першому курсі музичного коледжу. Продовженням педагогічних та творчих засад батька є сьогодні також Юрій Чумак, креативний очільник нашого коледжу, успішно ведуть викладацьку роботу дочка Вікторія Чумак і онук Віталій Салій.

Не можна залишити без уваги наших талановитих студентів, які виступали у сольних номерах (М. Гринців, Дм. Ушаков, М. Подан, В. Бобечко, Л. Овсяник), у ансамблях: дует бандуристок (В. Войцеховська та Р. Капустинська, контрабас – Юрій Дякунчак, ударні – М. Олексяк), квартет сопілкарів (В. Скакун, О. Карпин, Я. Кулинич, Василь Гамар, концертмейстер Ольга Гирчак), мішаний квартет бандуристів (Х. Онаць, Д. Коромець, А. Смук, А. Малащак), чоловічий квартет бандуристів (А. Лудчак, В. Садлівський, А. Малащак, М. Подан), тріо акордеоністів та баяна (В. Гаман, Б. Зварич, Дм. Череватий), а також ставали за диригентський пульт (В. Войцеховська, Ю. Тимчишин, А. Березюк, В. Строган, К. Саболта, В. Гаман, В. Білас, Б. Зварич).

Успіх студентів – це невтомна і наполеглива праця викладачів Надії Сторожук (клас бандури), Наталії Цигилик-Чумак (клас бандури та клас ансамблю), Наталії Цехмейстер (клас бандури та клас диригування), Ірини Бермес (клас диригування), Марії Гев (клас гітари і клас диригування), Юрія Чумака (клас акордеона), Наталії Гамар (клас бандури та клас ансамблю), Василя Гамара (клас сопілки), Сергія Максимова (клас баяна та клас диригування), Наталії Мазур (клас баяна та клас диригування), Віталія Салія (клас баяна та клас ансамблю), Андрія Боженського (клас постави голосу).

Поетичні слова ведучих В. Білас та М. Подана поєднували концертні номери у барвисту вервечку, оправлену історичними екскурсами Ольги Сеник.

Розчинилося у просторі різномаїття звуків, яке переплелося із зливою щирих і палких оплесків слухачів, підверджуючи, що поки звучить українська музика, українські інструменти, українське слово, ми – непереможні, ми – автентичні, ми – життєдайне полум’я буття.

Ольга Сеник
викладач ДМФК ім. В. Барвінського

Accessibility menu
Contrast settings
Rozmiar czcionki
Letter spacing
Line height
Obrazki
Font
Reset the settings