
Геній Тараса Шевченка і музика
Тарас Шевченко – це символ української державності, національної єдності українців, символ поступу до свободи, чесності, правди, символ, що надихають жити, боротися, вірити. Це не лише геніальний поет і художник, а й натхненник української музичної культури, якого ми називаємо Кобзарем, Бояном, Пророком. Шевченко, який за короткий життєвий вік, 47 років, та ще й сповнений драматизму, зумів стати людиною універсальних обдарувань та інтересів. Народився кріпаком, а помер – Генієм. Все його життя і творчість були присвячені українському народу. Поет мріяв про ті часи, коли його країна буде незалежною суверенною державою, коли в Україні шануватимуться мова, культура та історія народу, а люди будуть щасливими.
Багато написано та сказано Шевченка-поета, вольового сповідника українськості та поборника кріпацтва, відомо про Шевченка-художника, тонкого і майстерного митця, але досі лише відголоски долинають про Шевченка-музиканта. Адже можна вважати музикантом людину, яка без освіти розуміє та відчуває повноту кожної емоції та почуття, висловлену в кожному звуці мелодії та ритму. Сам Тарас Григорович розкривав «тайни єднання звуків» в своїй повісті «Музика» та в своєму щоденнику.
Саме з такої позиції розглядалась постать поета на мистецькому заході «Геній Тараса Шевченка та музика», що відбувся 11 березня 2025 року у Малій залі Дрогобицького музичного фахового коледжу імені В. Барвінського. Ідейна натхненниця та ведуча проєкту Марина Бучковська зачарувала слухачів своїм теплим та оксамитовим тембром, декламуючи слова митця щодо кожного окремого композитора, твори яких прозвучали у концерті.
Виявилось, що Тарас Шевченко розумів світову музичну культуру в її історичній еволюції: звучали твори Дж. Валентіні, В. Моцарта, Л. ван Бетховена, Ф. Шуберта, Ф. Шопена, Ф. Мендельсона у виконанні солістів – Н. Цигилик-Чумак, Л. Павлінської, Л. Апшай; студентів К. Ониськів, В. Деменко, С. Сливки, Ю. Зубрицької, Б. Равлів, О. Пасемко, С. Лешко та Д. Ушакова (класи викладачів – М. Бучковської, Д. Павлик, Н. Рудавської, О. Панкевич, О. Труш, О. Частнікової та А. Боженського); концертмейстерки – Ю. Бурди. Музичні полотна в повній мірі розкривали захоплення поета шедеврами світової музичної культури.
Барвінковим візерунком було виконання музичних композицій на слова Т. Шевченка О. Герасименко, А. Пивоварова та І. Кушплера у виконанні А. Смук, Х. Онаць, Д. Коромець, А. Малащака та Д. Ушакова (класи викладачів – Н. Цигилик-Чумак та А. Боженського) та концертмейстерки – Ю. Бурди.
Загалом, теза про те, що «Талановита людина – талановита у всьому» повністю відповідає характеристиці особистості Тараса Григоровича Шевченка. Слухачі щиро вітали виконавців бурхливим оплесками.
Браво задуму та його реалізації!!!
Оксана Рудавська,
викладачка ДМФК імені В. Барвінського